soniflex oda akustik ölçüm uygulaması

Bu uygulamayla sadece birkaç adımda odalarınızdaki yankılanmayı ölçebilirsiniz. Bu şekilde, rahatsız edici bir yankılanma olmadan hoş ve optimum oda akustiği elde etmek için kaç tane ses emici ürüne ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz.

Uygulama videosu videosu için tıklayınız.

Peki bu nasıl çalışıyor?

  • İlk adımda oda tipini seçin ve odanızın ölçülerini girin.
  • Bir sonraki adımda akıllı telefonunuzu odadaki dört farklı ölçüm noktasına arka arkaya ilerleyin ve her noktata ellerinizi çırpın.Bu şekilde grafik hesaplanır.
  • Sonraki adımda odanızda kullanmak istediğiniz farklı akustik süngeleri seçebilirsiniz. Uygulama size gerekli miktarı gösterecektir.
  • Seçiminizi yaptıktan sonra son adımda web mağazamızdaki ürün seçiminize yönlendirileceksiniz ve siparişi burada tamamlayabilirsiniz.


Neden oda akustiğini ölçüp iyileştirmelisiniz?

Konuşma anlaşılırlığı, rahatlık ve üretkenlik; oda akustiğini iyileştirmek için akustik ölçümün nedenleri çok çeşitli olabilir. Bu özel, profesyonel ve kamusal ortamlar için geçerlidir. Konuşmalar daha anlaşılır hale geliyor, duyurular ve dersler daha kolay veriliyor. Bu sadece evde hoş bir ortam sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ofislerde, okullarda, üniversitelerde ve diğer kamu tesislerinde de gereklidir.

Oda akustiğinin ölçülmesi, rahatsız edici gürültü kaynaklarının belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik uzun bir yol kat edebilir. Tek yapmanız gereken uygulamayla yankılanma süresini ölçmektir; soniflex size bunun temelini sağlar. Odanın çeşitli yerlerindeki gürültü seviyesini azaltmak, stres ve yorgunlukla mücadele etmenin iyi bir yoludur.

Günlük çalışma hayatında bir ses kaynağının ortadan kaldırılması, daha yüksek çalışan memnuniyeti ve artan verimlilik anlamına gelir. Sessiz, akustik açıdan dengeli bir ortam, konsantrasyonu ve verimliliği artırır. Özellikle ofis ve kütüphane gibi çalışma alanlarında oda akustiğinin ölçülmesi özellikle önemli olabilir.

Ayrıca ev sinemaları, kayıt stüdyoları veya konser salonları gibi müzik veya ses içeriğinin rol oynadığı odalar için iyi akustik çok önemlidir. Hoparlörler ve mikrofonlar için mümkün olan en iyi ses kalitesini sağlamanın tek yolu budur.

İyileştirilmiş oda akustiği sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda konfor ve rahatlık açısından da olumlu etki yaparak restoran, otel ve yaşam alanları gibi mekanları daha davetkar ve keyifli hale getiriyor. Ayrıca profesyonel akustik tasarım bir mülkün değerini artırabilir. Yüksek kaliteli oda akustiği, konut ve ticari alanların değerlendirilmesinde giderek daha fazla değer verilen bir özelliktir.

Konuma bağlı olarak bazı durumlarda yasal zorunluluklar da gerekli olabilir. Kamuya açık veya ticari binaların halka açık olabilmesi için belirli akustik standartların karşılanması gerekir. Burada yasal düzenlemelere uyulmasını sağlamak için oda akustiğini ölçmeniz çok önemlidir.

İyi oda akustiğine yatırım yapmanın geniş kapsamlı faydaları vardır. Keyifli, sağlıklı ve etkili bir ortam yaratılmasına katkıda bulunur. Yankılanma süresine ilişkin farklı gereksinimler nedeniyle (örneğin farklı frekanslar veya sabit dalgalar), bunun ölçümü oda akustiğinde önemli bir parametredir.

Uygulama artık ücretsiz olarak mevcuttur:


iOS için burada

Android için burada